Rozhovor: Jiří Trampota – Fitsport

Ahoj Jirko, do Centra cyklistiky nám dodáváš ňamky pro sportovce (tyčinky, gely, ionťáky). Ty sám jsi cyklista jak hrom! Kdy jsi s cyklistikou začal a co pro tebe kolo znamená?

S cyklistikou jsem začal asi ve 14 letech nejprve v cykloturistickém oddílu, pak mě kamarád přemluvil abych se šel podívat na dráhu, a tak jsem zkusil dráhovou cyklistiku. Bohužel po vojně jsem se k cyklistice již nevrátil a dělal všechny možné druhy sportů spíš jako hobby. Asi ve 30 letech jsem začal s partou kluků chodit na hokej který mě moc bavil. Po úrazu kolene jsem se v rámci rehabilitace opět dostal ke kolu, ale jen jako občasné projížďky s klukama. V té době někdo z party navrhl: „Co takhle zkusit Krále Šumavy,“ a tak jsme začali v rámci letní přípravy jezdit trochu na bikách.  V roce 2014 jsme zkusili první závod Kola pro život – Šumavský MTB,  kde jsem skončil 443. celkově a v kategorii 116. V roce 2015 už jsem objel závody 3, umístění byla již lepší, 2016 pak již 9 závodů a založili jsme náš Hobby Team Fitsport. Přestože jsem neměl nijak moc natrénováno jsem celkově skončil 155. a 8. v kategorii. To mě jaksi nakoplo k tomu, abych začal trochu víc trénovat. V roce 2017 sezona začala velmi dobře, kdy jsem dojížděl již do 10. místa v kategorii a celkově do 120. Bohužel na závodech na Orlíku jsem si zlomil kyčel, takže jsem si vystavil stopku do konce této sezony. Naštěstí jsem se dostal do rukou velmi šikovného doktora, který mi nožku velmi dobře opravil, a tak jsem již v průběhu roku 2017 začal opět s tréninkem i v rámci rehabilitace, kdy kolo bylo právě zase tím nejlepším rehabilitačním cvičením. Rok na to, kdy jsem ještě v úvodu roku absolvoval lázně, jsem již zkusil objet 5 závodů. Na Apache Jestřebí hory jsem obsadil 4. místo v kategorii. To mě povzbudilo do dalšího tréninku a po domluvě s kamarádem, který měl velké zkušenosti s tréninkem, jsme se domluvili, že mi pomůže s tréninkovým plánem, což se v roce 2019 začalo projevovat opět ve velmi dobrých výsledcích.  Z 9 odjetých závodů Kola pro život jsem byl 4 x 4. v kategorii, celkově jsem pak skončil 79. a 8. v kategorii 50-60. V letošní trochu specifické sezóně, jsem pak skončil opět lépe než v roce předchozím, a to celkově 63. a v kategorii 5.  Náš team pak obsadil velmi pěkné 4. místo celkově v kategorii Hobby teamy. K tomu se mi letos podařilo vyhrát svůj vůbec první závod v mojí kategorii v seriálu Nova Cup a celkově se mi jezdilo opravdu dobře. 

V loňském roce jsi měl řadu úspěchů na MTB závodech. Jakou výživu používáš při tréninku a před/během/po závodech?

Přesto, že se prodejem sportovní výživy zabývám již od roku 1994, jsem si musel sám přijít během závodů na to, co mi opravdu vyhovuje. Zjistil jsem tak například, že nejde zvládnout při závodě jakoukoliv tyčinku, a když, tak opravdu jen malý kousek, takže většinu závodů jezdím na energetické gely. Kombinuji gely od firmy Amix a Enervit. Jiný před a při, a jiný do závěrečné fáze závodu.  Dále pak používám iontový nápoj, AC salt proti křečím. Před závodem většinou nějakou rychlou kaši, po závodě buď Recovery Max nebo R2. Na regeneraci pak většinou Carbojet Gain, někdy v kombinaci s Isoprime CFM a večer, pokud jsem hodně unavený, Noční regenerační protein. Při trénincích pak používám dle chuti tyčinky Sport Power, flapjacky, rád mám banán případně vafle nebo tousty. 

V naší Osvěžovně si každý host ať už cyklista či náhodný kolemjdoucí může pochutnat na výběrové kávě. Jak to máš ty s láskou k tomuhle kofeinovému elixíru?

Abych se přiznal, dříve jsem kávu moc nepil, když už tak většinou jen Cappuccino, a to jen v restauraci po dobrém jídle, nebo pak v Itálii při lyžovačce s nějakým dortíkem. I doma jsem si spíš vařil jen Karo – obilnou kávu, protože turkovi jsem nikdy nepřišel na chuť. Od té doby, co jsme si pořídili kávovar si dávám alespoň jednu kávu denně jako chuťovku a přiznám se, že vždy nejraději s nějakou dobrotou. Protože rádi jezdíme do Itálie, kde je velký výběr opravdu dobrých káv, tak jsme vyzkoušeli již řadu značek a zjistil jsem, že kolikrát koupíme docela levnou kávu a je výborná oproti někdy značkové předražené kávě. Máme již vytipováno pár druhů, které průběžne střídáme. A když už je řeč o kávě, velmi mile mě právě překvapila, co se chuti týče, právě káva ve Vaší osvěžovně. Je to úplně něco jiného než běžně prodávané kávy, má totiž opravdu velmi zajímavou chuť i vůni.

Proháníš se raději po lesních pěšinách, nebo šviháš po silnicích?

Při trénincích, pokud tomu počasí přeje, většinu km najezdím na silnicích, ale mnohem víc mě baví jízda v terénu, kdy si člověk může opravdu pořádně zablbnout a je víc součástí přírody. Navíc zde nehrozí takové nebezpečí od některých řidičů, kteří mě již nejednou na silnici ohrozili. V lese se potkávám maximálně tak s nějakými srnkami, zajíci, případně jinými cyklisty a turisty .

Jaká je Tvá oblíbená cyklistická destinace?

Mezi oblíbené destinace bych mohl jmenovat spousty míst v naší vlasti, hlavně pak co se bikování týče. Předloni se mi poštěstilo dostat se na Mallorcu, kterou všichni moc vychvalují a je pravda, že tedy opravdu nepřehánějí. Moc se nám tam s kamarádem líbilo, hlavně i co se týče přístupu řidičů k cyklistům. A protože mám rád teplo, tak i nádherné počasí a pěkné kopečky s neskutečnými výhledy nejen na moře. Letos jsem se pustil v rámci přípravy na další sezonu i na zimní bikování, a kolikrát jsem až překvapen, kolik krásných tras v okolí Plzně je. Je to nádherný pocit, když člověk jede po zasněžené trase, kde ten den ještě vůbec nikdo nejel, před Vámi nebo s Vámi závodí jen srny a zajíci a můžete si tak užít tu čistotu a krásu naší přírody a načerpat tak hodně sil, což vzhledem k dnešní době každý jistě potřebuje. Po návratu z takové projížďky se pak cítím vždy mnohem líp, přesto, že tělo kolikrát dostane opravdu pořádně zabrat 🙂 

Uvidíme se někdy na společné Bikeheart vyjížďce?

Určitě ano. 

Jinak Vás moc obdivuji za to, co nejen pro hoby cyklisty děláte a držím palce, ať se Vám vše daří a překonáte i tuto nyní ne úplně příznivou dobu co nejlépe.

DĚKUJEME! 🙂